Zagreb se ugleda na Beč: Imaju plan kako da rashlade grad kad dođu velike vrućine
Na Zrinjevcu je već primećeno da su temperature niže u delovima parka sa gustim rastinjem i hladovinom drveća.
Na Zrinjevcu je već primećeno da su temperature niže u delovima parka sa gustim rastinjem i hladovinom drveća.
Švajcarsko odmaralište Davos spremno je za svoj najvažniji godišnji događaj. Naime, od 20. do 24. januara 2025. godine biće domaćin 55. Svetskog ekonomskog foruma (WEF), gde će se više od 2.500 globalnih lidera okupiti kako bi razgovarali o ovogodišnjoj temi „Saradnja za inteligentno doba.”
Sve veći broj vrhunskih hotela i restorana širom sveta odustaje od posluživanja flaširane vode poznatih brendova poput Eviana i San Pellegrina. Umesto toga, ulažu u održive izvore vode, uslugu koju nude kompanije poput švedskog Nordaqa, francuskog Castaliea i švajcarskog Be WTR-a.
Kritične mineralne sirovine imaju ključnu ulogu u tehnološkom razvoju i obezbeđivanju dovoljno energije. Srbiji je neophodna struja za privredu, transport, ali po ekološki prihvatljivim standardima. Na tom putu u boljoj smo poziciji od mnogih, zato što imamo strateške sirovine poput bakra, bora, litijuma, boksita, fosfata, grafita, kobalta, magnezijuma. Tražnja za kritičnim mineralima će rasti, a električna vozila su glavni potrošači.
Tehnologija će biti ključna za održivi razvoj u rudarstvu, a tri glavna izazova za održivi razvoj u rudarstvu zajednice, voda i energija, kaže za "Blic Biznis" Džon Stin (John Steen), vanredni profesor, Univerzitet Britanske Kolumbije.
Međunarodna konferencija „AI 4 LIFE: Biotech Future Forum“ održava se danas i sutra u Beogradu a posvećena je razvoju novih tehnologija i primeni veštačke inteligencije u oblasti biologije, medicine i farmacije. Jedan od panela bavi se temom održivosti.
Vrap (Waste & Resources Action Programme), britanska dobrotvorna organizacija za borbu protiv otpada, poziva vladu Velike Britanije da zabrani plastično pakovanje voća i povrća do 2030.
Nove investicije u visini od 40 milijardi evra očekuju se do 2040. godine u proces zelene tranzicije u Srbiji, izjavio je danas Marko Čadež, predsednik Privredne komore Srbije (PKS) koji učestvuje na Hamburškoj konferenciji o održivosti.
E obzirom na to da velike suše ugrožavaju useve kafe u Brazilu i Vijetnamu, koji su najveći svetski proizvođači te biljke, potencijalna nestašica u snabdevanju u obe zemlje počela je da povećava globalne cene kafe.